Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koupí Babiš fotbalovou Slavii?

3. 04. 2015 9:24:48
Současný majitel a bývalý ministr Aleš Řebíček by měl zpozornět. Možná se mu konečně na obzoru rýsuje skutečně solventní kupec, který by od něj koupil fotbalový klub SK Slavia Praha. Není sice známo, zda je ministr financí Babiš fotbalovým fanouškem, za to se ale říká, že na fotbale se výborně domlouvá byznys. Majiteli dalších dvou pražských klubů Sparty a Dukly jsou přitom jiní miliardáři Daniel Křetínský a Petr Paukner, kteří s Babišem, jak se zdá, zřejmě domlouvají velký uhelný kšeft. Pozice majitele Slavie by Babišovi umožnila scházet se s nimi přímo na tribuně s vysvětlením, že řeší hostování hráčů a nikomu by to nepřipadalo cinklé.

Babiš je zvyklý dělat obchody, které vynášejí miliardy. V případě Slavie jde však spíše o černou díru, do které se peníze sypou, což by nejspíš mohl potvrdit Aleš Řebíček. Do toho nadávající fanoušci. Z tohoto pohledu by se Babišovo případné angažmá mohlo jevit jako nesmyslné. Ovšem každá mince má dvě strany. V případě, že nebude mít s fotbalem nic společného, může ho znovu dohnat ta zatracená pomluva o kolosálním střetu zájmů, kterou na makajícího ministra neustále vytahuje zpropadená politická lůza, tedy pardon opozice.

Babiš nerad vysvětluje. Na otázky proč, nejraději odpovídá, prostě proto. Jenže se oni pořád objevují šťouralové, kteří se na něco ptají. Tu padají všetečné otázky, jestli je opravdu náhoda, že probíhají důsledné daňové kontroly zrovna u konkurentů firmy PREOL, která patří do skupiny Agrofert, tam se někdo zajímá, zda náhodou nemají nějakou souvislost jeho obrovské investice ve zdravotnictví s útoky na ministra Němečka, do toho neustálá podezření, jestli náhodou periodika vydavatelství Mafra nepíšou tak trochu nakloněnou rovinu. No nezbláznili byste se z toho?

Ale zpátky k fotbalu, Pauknerovi a Křetínskému. Andrej Babiš se opakovaně jednoznačně vyjádřil, že je proti jakémukoliv prolamování limitů těžby a to ani v dole Bílina, který patří ČEZu, a případné pokračování těžby zde není spojeno s problémy s výkupem pozemků či bouráním obcí. Jenže tu náhle zčista jasna přichází obrat. Babiš zveřejnil studii, podle níž je ideální volbou tzv. částečné prolomení limitů, tedy právě v dole Bílina. Proč tento obrat a kdo mu tuto studii vypracoval? Zatímco odpověď na první otázku neznáme, u druhé víme, že to byl právě majitel fotbalové Dukly Petr Paukner resp. jeho firma Carbounion. Proč si ministr financí nechá podobnou studii vypracovat, namísto nějaké ctihodné instituce, u největšího tuzemského obchodníka s uhlím, je přesně ta šťouravá otázka, jakou Babiš nerad uslyší.

Vzhledem k blížícímu se derby pražských S by bylo velkou chybou zapomenout na majitele Sparty Křetínského. Co ten s tím vším má společného? Vypadá to, že nejspíš mnoho peněz. Zmíněná studie vypracovaná Pauknerem totiž obsahuje i zajímavý odstaveček, ve kterém se píše o růstu dovozu hnědého uhlí ze zahraničí. Zatímco v roce 2010 bylo do ČR dovezeno 190 kilotun (kt) zahraničního uhlí, v roce 2014 to bylo 1470 kt. Podle Carbounion Bohemia to ukazuje, že dovoz hnědého uhlí do Česka ze zahraniční je technicky možný a je rentabilní. A kdo myslíte, že vlastní hnědouhelné doly v Německu? A kdo je zájemcem o další hnědouhelné doly v téže zemi, které prodává švédská společnost Vattenfall a je připraven za ně zaplatit desítky miliard korun? Určitě hádáte správně, jde právě o Daniela Křetínského a jeho EPH. Spolu s ním je to i ČEZ, ale tomu by snad mohlo stačit to pokračování těžby v Bílině, nemyslíte? Docela by mě zajímalo, jestli o tom ví i předseda FAČR Miroslav Pelta. A pokud ano, tak jestli když o tom někomu vypráví po telefonu, nepoužívá své oblíbené sousloví o cinklém jaru.

Autor: Jan Svoboda | pátek 3.4.2015 9:24 | karma článku: 23.63 | přečteno: 1368x


Další články blogera

Jan Svoboda

Ochrana životního prostředí nebo ekoterorismus?

Tvrdí o sobě, že bojují za správné věci. Pro ostrá slova nechodí daleko. Nikdo je nikam nezvolil, ani po nich nic nechce. Své cíle si vybírají sami a atakují je často i za hranou zákona.

2.9.2016 v 9:38 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 804 | Diskuse

Jan Svoboda

I tvrdý horník někdy brečí

Přesně taková chvíle přišla včera, kdy vyjel poslední vozík s uhlím z Dolu Centrum. Byl to úplně poslední hlubinný hnědouhelný důl u nás. Ekologičtí aktivisté na sociálních sítích jásají, ale měli by se spíše stydět.

2.4.2016 v 8:50 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 474 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Policejní provokace s tzv. teroristy skončila fiaskem

Státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku neodvolal, a tak definitivně skončila úplným fiaskem snaha policie „vyrobit“ s pomocí agentů aspoň jednu tzv. teroristickou skupinu a vyrovnat se tak vyspělým západním demokraciím.

18.9.2018 v 19:31 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 342 | Diskuse

Karol Wild

50 syrských dětí nepřijímat

Jsem si vědom toho, že se zde vyjadřuji velice tvrdě, ale mám pro to své důvody. Jak již bylo konstatováno, jde o děti ve věku kolem 15ti let. Ale i kdyby byly mladší, vzpomínám si na jeden případ z nedávné minulosti.

18.9.2018 v 17:39 | Karma článku: 36.21 | Přečteno: 960 | Diskuse

Jan Ziegler

Sýrie sestřelila ruské letadlo, a může za to Izrael

Tak to by snad nevymyslel ani Jára Cimrman. Rusko obvinilo Izrael, že může za sestřelení jeho průzkumného letadla IL – 20. Skutečným viníkem je však Sýrie, která dlouhodobě ohrožuje Židovský stát.

18.9.2018 v 17:36 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 657 | Diskuse

Dušan Póč

Na zteč! Zaveleli lidovci s babišovci

Na zteč zatroubil ve Vsetíně tři týdny před senátorskými a komunálními volbami lidovecký mistr tahů Jiří Čunek. Pasoval se tak do role protřelého šachisty se snahou ovládnout Vsetín. A přizval si k tomu své věrné přisluhovače.

18.9.2018 v 15:35 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Tichý

Kde a jak jsou kvantifikovány aktuální evropské hodnoty?

Pokud bude společnost skutečně a efektivně usilovat o měřitelné hodnoty, dodržování hůře vyčíslitelných hodnot uvedených v úvodu tohoto článku nebude nutné vynucovat politickou silou.

18.9.2018 v 15:34 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 252 |
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 857

Přímo hovořící a píšící čtyřicátník, kypící dávkou sebeironie a krutého realismu. Nemající v oblibě nesmyslné utrácení státních peněz za pseudoekologická řešení, která stojí mnohdy více než případné "škody".

Najdete na iDNES.cz