Koupí Babiš fotbalovou Slavii?

3. 04. 2015 9:24:48
Současný majitel a bývalý ministr Aleš Řebíček by měl zpozornět. Možná se mu konečně na obzoru rýsuje skutečně solventní kupec, který by od něj koupil fotbalový klub SK Slavia Praha. Není sice známo, zda je ministr financí Babiš fotbalovým fanouškem, za to se ale říká, že na fotbale se výborně domlouvá byznys. Majiteli dalších dvou pražských klubů Sparty a Dukly jsou přitom jiní miliardáři Daniel Křetínský a Petr Paukner, kteří s Babišem, jak se zdá, zřejmě domlouvají velký uhelný kšeft. Pozice majitele Slavie by Babišovi umožnila scházet se s nimi přímo na tribuně s vysvětlením, že řeší hostování hráčů a nikomu by to nepřipadalo cinklé.

Babiš je zvyklý dělat obchody, které vynášejí miliardy. V případě Slavie jde však spíše o černou díru, do které se peníze sypou, což by nejspíš mohl potvrdit Aleš Řebíček. Do toho nadávající fanoušci. Z tohoto pohledu by se Babišovo případné angažmá mohlo jevit jako nesmyslné. Ovšem každá mince má dvě strany. V případě, že nebude mít s fotbalem nic společného, může ho znovu dohnat ta zatracená pomluva o kolosálním střetu zájmů, kterou na makajícího ministra neustále vytahuje zpropadená politická lůza, tedy pardon opozice.

Babiš nerad vysvětluje. Na otázky proč, nejraději odpovídá, prostě proto. Jenže se oni pořád objevují šťouralové, kteří se na něco ptají. Tu padají všetečné otázky, jestli je opravdu náhoda, že probíhají důsledné daňové kontroly zrovna u konkurentů firmy PREOL, která patří do skupiny Agrofert, tam se někdo zajímá, zda náhodou nemají nějakou souvislost jeho obrovské investice ve zdravotnictví s útoky na ministra Němečka, do toho neustálá podezření, jestli náhodou periodika vydavatelství Mafra nepíšou tak trochu nakloněnou rovinu. No nezbláznili byste se z toho?

Ale zpátky k fotbalu, Pauknerovi a Křetínskému. Andrej Babiš se opakovaně jednoznačně vyjádřil, že je proti jakémukoliv prolamování limitů těžby a to ani v dole Bílina, který patří ČEZu, a případné pokračování těžby zde není spojeno s problémy s výkupem pozemků či bouráním obcí. Jenže tu náhle zčista jasna přichází obrat. Babiš zveřejnil studii, podle níž je ideální volbou tzv. částečné prolomení limitů, tedy právě v dole Bílina. Proč tento obrat a kdo mu tuto studii vypracoval? Zatímco odpověď na první otázku neznáme, u druhé víme, že to byl právě majitel fotbalové Dukly Petr Paukner resp. jeho firma Carbounion. Proč si ministr financí nechá podobnou studii vypracovat, namísto nějaké ctihodné instituce, u největšího tuzemského obchodníka s uhlím, je přesně ta šťouravá otázka, jakou Babiš nerad uslyší.

Vzhledem k blížícímu se derby pražských S by bylo velkou chybou zapomenout na majitele Sparty Křetínského. Co ten s tím vším má společného? Vypadá to, že nejspíš mnoho peněz. Zmíněná studie vypracovaná Pauknerem totiž obsahuje i zajímavý odstaveček, ve kterém se píše o růstu dovozu hnědého uhlí ze zahraničí. Zatímco v roce 2010 bylo do ČR dovezeno 190 kilotun (kt) zahraničního uhlí, v roce 2014 to bylo 1470 kt. Podle Carbounion Bohemia to ukazuje, že dovoz hnědého uhlí do Česka ze zahraniční je technicky možný a je rentabilní. A kdo myslíte, že vlastní hnědouhelné doly v Německu? A kdo je zájemcem o další hnědouhelné doly v téže zemi, které prodává švédská společnost Vattenfall a je připraven za ně zaplatit desítky miliard korun? Určitě hádáte správně, jde právě o Daniela Křetínského a jeho EPH. Spolu s ním je to i ČEZ, ale tomu by snad mohlo stačit to pokračování těžby v Bílině, nemyslíte? Docela by mě zajímalo, jestli o tom ví i předseda FAČR Miroslav Pelta. A pokud ano, tak jestli když o tom někomu vypráví po telefonu, nepoužívá své oblíbené sousloví o cinklém jaru.

Autor: Jan Svoboda | pátek 3.4.2015 9:24 | karma článku: 23.80 | přečteno: 1368x

Další články blogera

Jan Svoboda

Ochrana životního prostředí nebo ekoterorismus?

Tvrdí o sobě, že bojují za správné věci. Pro ostrá slova nechodí daleko. Nikdo je nikam nezvolil, ani po nich nic nechce. Své cíle si vybírají sami a atakují je často i za hranou zákona.

2.9.2016 v 9:38 | Karma článku: 30.30 | Přečteno: 804 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

13 hlasů proti Babišovi si mezi sebou účastníci sněmu losovali

Jak zjistilo Rádio Jerevan, o nařízených 13 hlasů proti Babišovi nebyl s výjimkou jednoho žádný zájem. Odpor byl tak velký, že sněm musel nakonec přistoupit k losování s povinnou účastí.

18.2.2019 v 19:59 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Dvořák

Prodražené štěnice z úřadu hejtmanky Jermanové

Předmětem mediálního zájmu je sporný výběr firmy, která se na úřadu Středočeského kraje postarala o důkladné prověření všech kanceláří, zda se tam ještě z dob nechvalné Rathovy éry nenacházejí štěnice, popřípadě minikamerky.

18.2.2019 v 19:41 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 215 | Diskuse

Luboš Zálom

AynRandCon Europe 2019: Individualismus ve věku kmenové mentality

V Praze se tento víkend konala evropská konference věnovaná Objektivismu, filozofii Ayn Randové. Akci organizovala evropská sekce Ayn Rand Institute za aktivní pomoci organizace Students for Liberty.

18.2.2019 v 14:16 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 165 | Diskuse

Petr Burian

Praktiky šíbra

Kateřina Valachová, ale i mnozí jiní drakobijci především z řad ČSSD, už dlouhodobě bojují proti věřitelům tzv. lichvářům. Vadí jim, že by měl dlužník platit své dluhy pokud možno i s úroky a penále, a to i v situaci, kdy nechce.

18.2.2019 v 13:37 | Karma článku: 24.46 | Přečteno: 519 | Diskuse

Jiří Strádal

Desatero Miloše Zemana

Chování našeho prezidenta mnohé z nás popuzuje. Je jen nahodilým mixem nezkrotných bezskrupulózních výstřelků nebo je provázáno nějakým společným principem?

18.2.2019 v 12:43 | Karma článku: 29.41 | Přečteno: 910 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 857

Přímo hovořící a píšící čtyřicátník, kypící dávkou sebeironie a krutého realismu. Nemající v oblibě nesmyslné utrácení státních peněz za pseudoekologická řešení, která stojí mnohdy více než případné "škody".

Najdete na iDNES.cz