Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Donutíme vás k ekologii a ještě si za to zaplatíte

28. 03. 2015 13:25:41
Doslova husí kůže mi naskočila, když jsem si na iDnes přečetl rozhovor s údajným německým energetickým expertem Markusem Steigenbergerem z institutu Agora, který prý dokonce radí německé vládě. Pokud se totiž naplní slova zmíněného pána, tak budeme doslova donuceni k tomu, abychom využívali energii z obnovitelných zdrojů a zaplatili za to obrovské peníze.

Údajný expert Steigenberger, který je však evidentně především ekologickým aktivistou a lobbistou, v rozhovoru bez uzardění vydává své vlastní názory za údajně objektivní fakta, navíc si až směšně protiřečí. Můžeme se tak dočíst o tom, že budoucnost patří obnovitelným zdrojům, a pozor, to ještě pouze vybraným na čele s větrem a sluncem. Toto tvrzení je představeno jako holý fakt, který zjevně nemá být předmětem žádné diskuse. Kdyby jí totiž měl být podroben, musel by si pan Steigenberger připravit daleko relevantnější argumenty, než ty, kterými své tvrzení podepřel v tomto rozhovoru. Zde jsme se totiž pouze dočetli, že větrné elektrárny na pevnině jsou nejlevnější technologií s největším potenciálem. Tečka, nic dalšího není zřejmě třeba dodávat.

Ono by vlastně opravdu ani nebylo, ovšem pokud by vítr foukal bez přestání a konstantní silou. Což, jak ví i malé dítě, je absolutní nesmysl. O tom, jak rozdílnou silou vane vítr, se nejlépe dočtete v Beaufortově stupnici větru, která začíná bezvětřím a končí orkánem. A zde jsme u Achillovy paty nejen tohoto obnovitelného zdroje. Je jí nestabilita dodávek elektřiny, což způsobuje potíže v přenosové síti. Německý „expert“ však samozřejmě má řešení, dokonce ve čtyřech variantách. Ovšem všechny bez výjimky zcela popírají Steigenbergerovo tvrzení o tom, kterak jsou větrné elektrárny nejlevnější technologii. Naopak se v nich skrývá čertovo kopyto až netušených rozměrů.

Při pohledu na tyto čtyři varianty mi připadá, že jsme svědky zrodu nového, velmi podivného zároveň a nebezpečného oboru, sociálně-energetického inženýrství. První varianta je ještě alespoň na první pohled relativně nevinná. Spočívá totiž v rozsáhlé výstavbě sítí, aby mohla být elektřina přepravována na obrovské vzdálenosti. Jaká je realita tohoto plánu, to můžeme vidět již nyní v Německu, kde občané mohutně protestují proti výstavbě vedení, které má dopravit proud z větráků u Severního moře do jižněji položených spolkových zemí. Vadí jim totiž zhyzdění jejich životního prostoru a rovněž znehodnocení pozemků i nemovitostí. Od druhé varianty začíná přituhovat. Má jít totiž o tzv. řízené zatížení, což v překladu znamená dotlačit velké průmyslové podniky k tomu, aby při nedostatku elektřiny redukovaly svou výrobu a přesunuly spotřeby na dobu, kdy bude elektřiny dostatek a poptávka malá. Třetí varianta je rovněž spektakulární a spočívá v tom, že si budeme platit jakési spící elektrárny na stabilní zdroje, tedy například hnědé uhlí. Tyto zdroje budou zapínány vždy, když obnovitelné zrovna nebudou dodávat žádnou elektřinu. Poslední varianta je spíše jakýmsi sci-fi. Její podstatou jsou totiž jakési obří baterie, které dokážou uchovat obrovské množství energie na pozdější dobu. Takové baterie však zatím neexistují. I daleko menší, pro tento účel nepoužitelné zdroje, jsou dnes velmi nákladné.

Co z to všeho plyne? Místo, aby se postupně a pomalu, ruku v ruce s technologickým vývojem, měnilo složení energetického mixu, kdy by se využívaly stávající zdroje, ke kterým by se připojovaly zdroje nové, tak se nás lidé jako Steigenberger snaží postrčit ke skoku do velmi hluboké vody. A to i přesto, že na to nejsme absolutně připraveni ani ekonomicky, ani technicky. Občas se říká, že se tak lze nejlépe naučit plavat. Jenže existuje statistika, kolik je utopených na jednoho šťastlivce?

Autor: Jan Svoboda | sobota 28.3.2015 13:25 | karma článku: 35.38 | přečteno: 1647x


Další články blogera

Jan Svoboda

Ochrana životního prostředí nebo ekoterorismus?

Tvrdí o sobě, že bojují za správné věci. Pro ostrá slova nechodí daleko. Nikdo je nikam nezvolil, ani po nich nic nechce. Své cíle si vybírají sami a atakují je často i za hranou zákona.

2.9.2016 v 9:38 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 804 | Diskuse

Jan Svoboda

I tvrdý horník někdy brečí

Přesně taková chvíle přišla včera, kdy vyjel poslední vozík s uhlím z Dolu Centrum. Byl to úplně poslední hlubinný hnědouhelný důl u nás. Ekologičtí aktivisté na sociálních sítích jásají, ale měli by se spíše stydět.

2.4.2016 v 8:50 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 474 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Jak se baví dámy v nejlepších létech

Úplně obyčejná hospoda v centru dvacetitisícového města. Pondělní večer, vcházíme s manželkou dovnitř. U baru sedí pár štamgastů, jeden stůl má cedulku „reserved,“ u dalšího se baví skupinka hostů.

18.9.2018 v 20:23 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 408 | Diskuse

David Vlk

Děckám sa už dneska alkohol nenalívá.

"Tož ale štrůdl sa jest nenaučil, to sa děckám zakazuje pit dobré víno a pak jich zabije upečená šupka z jabka. Chceš trochu vody šohajku?"

18.9.2018 v 16:52 | Karma článku: 28.53 | Přečteno: 580 | Diskuse

Libuse Palkova

Parohy jako umělecké dílo

Mohou být parohy, rýč nebo vysavač považovány za umělecký artefakt? A proč ne? Na vernisáži Pavla Holečka, o které jsem vás informovala v předchozím blogu, najdete kromě hracích obrazů a soch i tyhle zdánlivě obyčejné předměty.

18.9.2018 v 16:25 | Karma článku: 6.77 | Přečteno: 408 | Diskuse

Václav Poddaný

Naučme se žít ve městech bez policistů, lékařů a hasičů aneb bohatší budou ještě bohatší

Dle průzkumů nových pravidel ČNB na hypotéku může zapomenout 1/5 až 1/4 lidí. Super zpráva pro policisty, lékaře,učitele, hasiče a všechny osoby s příjmem pod 30 000kč a mladé co ještě nemají životního partnera

18.9.2018 v 14:36 | Karma článku: 33.97 | Přečteno: 2593 | Diskuse

Tomáš Pluháček

Horké a suché letní počasí může ovlivnit cenu piva

V čase, kdy je produkce zemědělských surovin negativně ovlivněna nepřízní počasí, se ve společnosti více než jindy diskutuje o vlivu počasí na ceny potravin a nápojů.

18.9.2018 v 12:05 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 161 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 857

Přímo hovořící a píšící čtyřicátník, kypící dávkou sebeironie a krutého realismu. Nemající v oblibě nesmyslné utrácení státních peněz za pseudoekologická řešení, která stojí mnohdy více než případné "škody".

Najdete na iDNES.cz