Babišovo počítadlo financí

4. 12. 2014 11:23:50
Ministr financí Babiš činí, co slíbil. Maká. Bohužel si nejsem úplně jist, v čí prospěch. Momentálně chystá návrh státního rozpočtu a hledá, čím ucpat díry, aby se mu deficit nevyšplhal moc vysoko. Dotace pro své podnikatelské impérium asi neoseká, takže hledá zdroje jinde. Našel je například v hnědém uhlí, resp. společnostech, které jej těží. Zvýšíme jim desetinásobně poplatky z těžby, řekl si zřejmě Babiš a pro jistotu si hned vypočítanou částku napsal do návrhu státního rozpočtu. Přece co je psáno, to je dáno. Bohužel tak nějak zapomněl, že papír sice snese všechno, ale lidé se při úderech karabáče na svá záda sice ohnou, ale většinou taky hlasitě ozvou.

To se taky stalo a Babiš musel pod tíhou argumentů ustoupit. Jelikož však jako zkušený trhovec nahodil první nabídku pořádně vysoko, tak se ještě stále může smát. Horší nálada zřejmě naopak panuje v těžebních společnostech, ale i mezi občany na Mostecku, Chomutovsku a Sokolovsku, tedy v regionech, kde se uhlí těží. Nezaměstnanost zde přesahuje 15 % a sektor těžby a zpracování hnědého uhlí je zde jedním z klíčových zaměstnavatelů, navíc jsou na něj navázány dodavatelské společnosti. Těžaři přitom připustili, že na případné zvýšení nákladů ve formě vyšších poplatků budou muset reagovat jejich snížením jinde, což může znamenat propouštění. A každý kdo ve zmíněných regionech žije, ví, že práce se zde hledá opravdu těžko. Babišova reakce? Těžební společnosti prý vydělávají miliardy a státu platí jen miliony. Babiš, který se neustále ohání tím, kolik jeho Agrofert zaplatil na daních, zdravotním a sociálním, zřejmě najednou zapomněl, že i těžaři platí daně, veškerá pojištění a další odvody. Zřejmě neví o tom, kolik peněz tyto společnosti věnují na podporu regionů, kde působí. Babiš také uvedl, že prý se při zvýšení poplatků inspiroval Německem. Zřejmě nastala nějaká chyba v překladu, protože zrovna německé těžební společnosti žádné poplatky neplatí. Český ministr financí tak chce jednoznačně poškodit konkurenceschopnost českých firem oproti zahraniční konkurenci. Propouštět se prý ale nebude muset. Jenže tato slova nepodpořil žádnými argumenty, analýzami, výpočty. Jak je jeho zvykem, prostě to řekl. Za to si ale oprávněně nervózní zaměstnanci klid ani chleba nekoupí. Navíc peníze, které Babiš získá navíc, nepůjdou zpátky do regionu, ale rozpustí se ve složitém mechanismu státního rozpočtu, mimo jiné i do dotací pro firmy spadající do Babišova konglomerátu. V klidu nemohou být ani všichni ti, kteří platí za elektrickou energii a centrální vytápění. Uhlí je totiž v těchto oblastech významnou surovinou, a pokud Babišův zásah povede k jeho zdražení, tak se to nepochybně dříve či později projeví i ve zvýšení cen uvedeného. Zkrátka a dobře, Babiš maká a někdo to prostě zaplatí. Že to v tomto případě budou nejspíš i ti, kteří mají již dnes do kapsy dost hluboko, je Babišovi zřejmě jedno. Jeho marketingoví poradci přece říkali, že se to svede na uhlobarony, většina národa mu zatleská a preference povyskočí zase o něco výš. Myslím, že by ale stálo za to vcítit se do kůže lidí, kteří žijí v severozápadních Čechách. Nežije se tam lehce a myslím, že není důvod za to místní trestat, aby se měli ještě hůř.

Autor: Jan Svoboda | čtvrtek 4.12.2014 11:23 | karma článku: 16.43 | přečteno: 592x

Další články blogera

Jan Svoboda

Ochrana životního prostředí nebo ekoterorismus?

Tvrdí o sobě, že bojují za správné věci. Pro ostrá slova nechodí daleko. Nikdo je nikam nezvolil, ani po nich nic nechce. Své cíle si vybírají sami a atakují je často i za hranou zákona.

2.9.2016 v 9:38 | Karma článku: 30.30 | Přečteno: 804 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

13 hlasů proti Babišovi si mezi sebou účastníci sněmu losovali

Jak zjistilo Rádio Jerevan, o nařízených 13 hlasů proti Babišovi nebyl s výjimkou jednoho žádný zájem. Odpor byl tak velký, že sněm musel nakonec přistoupit k losování s povinnou účastí.

18.2.2019 v 19:59 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Dvořák

Prodražené štěnice z úřadu hejtmanky Jermanové

Předmětem mediálního zájmu je sporný výběr firmy, která se na úřadu Středočeského kraje postarala o důkladné prověření všech kanceláří, zda se tam ještě z dob nechvalné Rathovy éry nenacházejí štěnice, popřípadě minikamerky.

18.2.2019 v 19:41 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 215 | Diskuse

Luboš Zálom

AynRandCon Europe 2019: Individualismus ve věku kmenové mentality

V Praze se tento víkend konala evropská konference věnovaná Objektivismu, filozofii Ayn Randové. Akci organizovala evropská sekce Ayn Rand Institute za aktivní pomoci organizace Students for Liberty.

18.2.2019 v 14:16 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 165 | Diskuse

Petr Burian

Praktiky šíbra

Kateřina Valachová, ale i mnozí jiní drakobijci především z řad ČSSD, už dlouhodobě bojují proti věřitelům tzv. lichvářům. Vadí jim, že by měl dlužník platit své dluhy pokud možno i s úroky a penále, a to i v situaci, kdy nechce.

18.2.2019 v 13:37 | Karma článku: 24.46 | Přečteno: 519 | Diskuse

Jiří Strádal

Desatero Miloše Zemana

Chování našeho prezidenta mnohé z nás popuzuje. Je jen nahodilým mixem nezkrotných bezskrupulózních výstřelků nebo je provázáno nějakým společným principem?

18.2.2019 v 12:43 | Karma článku: 29.41 | Přečteno: 910 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 857

Přímo hovořící a píšící čtyřicátník, kypící dávkou sebeironie a krutého realismu. Nemající v oblibě nesmyslné utrácení státních peněz za pseudoekologická řešení, která stojí mnohdy více než případné "škody".

Najdete na iDNES.cz