Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Babišovo počítadlo financí

4. 12. 2014 11:23:50
Ministr financí Babiš činí, co slíbil. Maká. Bohužel si nejsem úplně jist, v čí prospěch. Momentálně chystá návrh státního rozpočtu a hledá, čím ucpat díry, aby se mu deficit nevyšplhal moc vysoko. Dotace pro své podnikatelské impérium asi neoseká, takže hledá zdroje jinde. Našel je například v hnědém uhlí, resp. společnostech, které jej těží. Zvýšíme jim desetinásobně poplatky z těžby, řekl si zřejmě Babiš a pro jistotu si hned vypočítanou částku napsal do návrhu státního rozpočtu. Přece co je psáno, to je dáno. Bohužel tak nějak zapomněl, že papír sice snese všechno, ale lidé se při úderech karabáče na svá záda sice ohnou, ale většinou taky hlasitě ozvou.

To se taky stalo a Babiš musel pod tíhou argumentů ustoupit. Jelikož však jako zkušený trhovec nahodil první nabídku pořádně vysoko, tak se ještě stále může smát. Horší nálada zřejmě naopak panuje v těžebních společnostech, ale i mezi občany na Mostecku, Chomutovsku a Sokolovsku, tedy v regionech, kde se uhlí těží. Nezaměstnanost zde přesahuje 15 % a sektor těžby a zpracování hnědého uhlí je zde jedním z klíčových zaměstnavatelů, navíc jsou na něj navázány dodavatelské společnosti. Těžaři přitom připustili, že na případné zvýšení nákladů ve formě vyšších poplatků budou muset reagovat jejich snížením jinde, což může znamenat propouštění. A každý kdo ve zmíněných regionech žije, ví, že práce se zde hledá opravdu těžko. Babišova reakce? Těžební společnosti prý vydělávají miliardy a státu platí jen miliony. Babiš, který se neustále ohání tím, kolik jeho Agrofert zaplatil na daních, zdravotním a sociálním, zřejmě najednou zapomněl, že i těžaři platí daně, veškerá pojištění a další odvody. Zřejmě neví o tom, kolik peněz tyto společnosti věnují na podporu regionů, kde působí. Babiš také uvedl, že prý se při zvýšení poplatků inspiroval Německem. Zřejmě nastala nějaká chyba v překladu, protože zrovna německé těžební společnosti žádné poplatky neplatí. Český ministr financí tak chce jednoznačně poškodit konkurenceschopnost českých firem oproti zahraniční konkurenci. Propouštět se prý ale nebude muset. Jenže tato slova nepodpořil žádnými argumenty, analýzami, výpočty. Jak je jeho zvykem, prostě to řekl. Za to si ale oprávněně nervózní zaměstnanci klid ani chleba nekoupí. Navíc peníze, které Babiš získá navíc, nepůjdou zpátky do regionu, ale rozpustí se ve složitém mechanismu státního rozpočtu, mimo jiné i do dotací pro firmy spadající do Babišova konglomerátu. V klidu nemohou být ani všichni ti, kteří platí za elektrickou energii a centrální vytápění. Uhlí je totiž v těchto oblastech významnou surovinou, a pokud Babišův zásah povede k jeho zdražení, tak se to nepochybně dříve či později projeví i ve zvýšení cen uvedeného. Zkrátka a dobře, Babiš maká a někdo to prostě zaplatí. Že to v tomto případě budou nejspíš i ti, kteří mají již dnes do kapsy dost hluboko, je Babišovi zřejmě jedno. Jeho marketingoví poradci přece říkali, že se to svede na uhlobarony, většina národa mu zatleská a preference povyskočí zase o něco výš. Myslím, že by ale stálo za to vcítit se do kůže lidí, kteří žijí v severozápadních Čechách. Nežije se tam lehce a myslím, že není důvod za to místní trestat, aby se měli ještě hůř.

Autor: Jan Svoboda | čtvrtek 4.12.2014 11:23 | karma článku: 15.65 | přečteno: 592x


Další články blogera

Jan Svoboda

Ochrana životního prostředí nebo ekoterorismus?

Tvrdí o sobě, že bojují za správné věci. Pro ostrá slova nechodí daleko. Nikdo je nikam nezvolil, ani po nich nic nechce. Své cíle si vybírají sami a atakují je často i za hranou zákona.

2.9.2016 v 9:38 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 804 | Diskuse

Jan Svoboda

I tvrdý horník někdy brečí

Přesně taková chvíle přišla včera, kdy vyjel poslední vozík s uhlím z Dolu Centrum. Byl to úplně poslední hlubinný hnědouhelný důl u nás. Ekologičtí aktivisté na sociálních sítích jásají, ale měli by se spíše stydět.

2.4.2016 v 8:50 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 474 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Policejní provokace s tzv. teroristy skončila fiaskem

Státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku neodvolal, a tak definitivně skončila úplným fiaskem snaha policie „vyrobit“ s pomocí agentů aspoň jednu tzv. teroristickou skupinu a vyrovnat se tak vyspělým západním demokraciím.

18.9.2018 v 19:31 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 342 | Diskuse

Karol Wild

50 syrských dětí nepřijímat

Jsem si vědom toho, že se zde vyjadřuji velice tvrdě, ale mám pro to své důvody. Jak již bylo konstatováno, jde o děti ve věku kolem 15ti let. Ale i kdyby byly mladší, vzpomínám si na jeden případ z nedávné minulosti.

18.9.2018 v 17:39 | Karma článku: 36.21 | Přečteno: 960 | Diskuse

Jan Ziegler

Sýrie sestřelila ruské letadlo, a může za to Izrael

Tak to by snad nevymyslel ani Jára Cimrman. Rusko obvinilo Izrael, že může za sestřelení jeho průzkumného letadla IL – 20. Skutečným viníkem je však Sýrie, která dlouhodobě ohrožuje Židovský stát.

18.9.2018 v 17:36 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 657 | Diskuse

Dušan Póč

Na zteč! Zaveleli lidovci s babišovci

Na zteč zatroubil ve Vsetíně tři týdny před senátorskými a komunálními volbami lidovecký mistr tahů Jiří Čunek. Pasoval se tak do role protřelého šachisty se snahou ovládnout Vsetín. A přizval si k tomu své věrné přisluhovače.

18.9.2018 v 15:35 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Tichý

Kde a jak jsou kvantifikovány aktuální evropské hodnoty?

Pokud bude společnost skutečně a efektivně usilovat o měřitelné hodnoty, dodržování hůře vyčíslitelných hodnot uvedených v úvodu tohoto článku nebude nutné vynucovat politickou silou.

18.9.2018 v 15:34 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 252 |
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 857

Přímo hovořící a píšící čtyřicátník, kypící dávkou sebeironie a krutého realismu. Nemající v oblibě nesmyslné utrácení státních peněz za pseudoekologická řešení, která stojí mnohdy více než případné "škody".

Najdete na iDNES.cz